مقاله پیش بینی وضعیت بازار از زبان بنده (محسن تقی نژاد) که در هفته نامه بورس هفته دوم دی به چاپ رسید

پاییزی تلخ برای بازار سرمایه

محسن تقی نژاد کارشناس بازار سرمایه در خصوص وضعیت بازار  در سه ماهه پاییز 97 گفت: در ادامه رشدی که در شهریور ماه سال جاری در بازار سرماییه رخ داد، شاخص کل بورس تهران در 9 روز ابتدایی فصل پاییز نیز با توجه به ورود نقدینگی سرمایه گذاران حقیقی رشد خوبی را تجربه کرد و شاخص به رقم 195 هزار واحد رسید. 

وی افزود: بعد از آن رشد تاریخی، بازار سرمایه وارد فاز نزولی شد به طوری که شاخص کل تا اواخر پاییز به رقم 155 هزار واحد رسید و ریزش قابل توجهی را تجربه کرد. تقی نژاد با بیان اینکه شاخص کل بورس تهران در پاییز حدود 20 درصد اصلاح داشته است گفت: تقریبا اکثر گروه ها مانند نفتی، پالایشگاهی، خودرویی، فلزات اساسی بانکی و سهم های شاخص ساز با ریزش همراه شدند. البته در این مدت تک سهم هایی در بازار مثبت بودند که آهنربای نقدینگی را در دست خود گرفته و نقدینگی را در بازار جذب کردند.

دلایل ریزش بازار

این کارشناس بازار سرمایه به دلایل ریزش بازار اشاره و بیان داشت: یکی از دلایل ریزش را می توان به خروج سرمایه گذاران حقیقی تازه وارد از بازار دانست که سهم های خود را با ضرر فروخته و از بازار خارج شدند


به طوری که ارزش معاملات در اواخر شهریور 1800 میلیارد تومان بوده ولی در پایان آذر حجم معاملات به یک سوم رسید و در محدوده 500 میلیارد تومان شد.

وی افزود: دلیل دوم ریزش بازار سرمایه را می توان افت قیمت دلار از 18 هزار تومان به 10 هزار تومان دانست که بسیاری از صنایع دلاری در بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار داد.

تقی نژاد عامل سوم را کاهش قیمت نفت عنوان کرد و گفت: قیمت نفت تا محدوده 85 دلار رشد کرده بود اما اکنون در محدوده 50 تا 60 دلار قرار دارد.

آینده بازار چه خواهد شد؟

وی گفت: آینده بازار سرمایه در سه ماهه پیش رو به سه عاملی که عنوان شده مرتبط است. همچنین در صورتی که اتفاق بنیادی خاصی مانند افزایش نرخ دلار، افزایش قیمت جهانی نفت یا افزایش حجم معاملات رخ بدهد، مجددا شاهد رشد بازار سرمایه خواهیم بود.

هم چنین تا زمانی که مولفه های بنیادی تغییر خاصی نکند آهن ربای جذب نقدینگی در دست تک سهم ها خواهد بود.


تقی نژاد گفت: شاخص کل بورس تهران از لحاظ تکنیکالی بعد از رشد تا 195 هزار واحد وارد فاز نزولی شد و مقاومت فعلی پیش روی شاخص 163 هزار واحد است که با شکست این مقاومت می تواند به مقاومت بعدی یعنی 172 هزار واحد برسد و تا زمانی که مقاومت ها شکسته نشود فاز نزولی ادامه دار خواهد بود